Akustyka pomieszczeń

Nawet najlepsze i najdroższe systemy głośników nie będą w stanie zapewnić maksimum swojego działania, jeśli akustyka pomieszczenia nie będzie właściwie zaaranżowana. Istnieje wiele czynników mających wpływ na jakość dźwięku. Część z nich użytkownik jest w stanie w pełni kontrolować, poprawiając tym samym wrażenia słuchowe. Należy zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj sprzętu audio i przestrzeń, ale również na prawa fizyki, zgodnie z jakimi rozchodzą się fale dźwiękowe, a także podstawy fizjologii układu słuchu.

Stworzenie pomieszczenia odsłuchowego w warunkach domowych może być dużym wyzwaniem. To efekt nie tylko dokładnych wyliczeń, ale także wieloletniego doświadczenia. Dlatego też, jeśli zależy Ci na najwyższej jakości podczas słuchania muzyki (jej tworzenia lub nagrywania) czy też oglądania filmów, lepiej zaufaj specjalistom. 

Co ma wpływ na akustykę pomieszczeń?

W większości przypadków ze sprzętu muzycznego korzysta się w pomieszczeniach, w których odbywa się także zwykła codzienna aktywność. Chcemy, aby dźwięk docierający do naszych uszu nie był przytłumiony ani też o zbyt wysokich tonach, wpadających w pasmo basów. Winą za taki stan rzeczy zwykło się obarczać producentów głośników, zestawów kolumn, a nawet podstawek pod nie. Tymczasem miłośnicy muzyki twierdzą, że sukces w 80% zależy od akustyki pomieszczenia i właściwego ustawienia sprzętu. 

W nieprawidłowo wytłumionym akustycznie pokoju obserwuje się liczne rezonanse pasożytnicze, duży czas pogłosu, małe pochłanianie dźwięków, a także pogorszoną zdolność ich lokalizacji w obrazie stereofonicznym. W pokoju mieszkalnym fale akustyczne odbijają się nie tylko od mebli, ale także od górnego oświetlenia, a pochłanianie są przez m.in. dywany i zasłony. Poprzez ustawienie kolumn, ułożenie tkanin, szaf, komód, stołu itp. można w pewnym stopniu wpłynąć na jakość odsłuchów. 

Jak poprawić akustykę pomieszczeń? 

Dobra akustyka pomieszczeń jest możliwa do uzyskania kilkoma prostymi sposobami. Najlepiej jest, aby w pokoju znajdowała się jak najmniejsza liczba mebli. Jeżeli nie jest to możliwe, warto zainwestować w urządzenie zintegrowane wysokiej klasy. Bardzo ważne jest samo ustawienie kolumn. Wciskanie ich między meblami nie jest dobrym pomysłem. Powinny znajdować się w jednakowej odległości od ścian. Warto jednak przy tym zaznaczyć, że każda nierówność powierzchni czy brak symetrii ma realny wpływ na odbiór dźwięku. Uważa się, że optymalna odległość to 60-70 cm od ściany bocznej i 20-30 cm od tylnej. Ulokowanie ich w zbyt dużej bliskości zwiększa poziom niskich częstotliwości, co pogarsza ich jakość. Nie jest to jednak aż tak proste, ponieważ wiele zależy od samego materiału wykonani. Inaczej dźwięk odbija się i pochłania przez pustaki piankowe, płyty gipsowe, wapienne oraz drewnianą boazerię. Kolumny powinny być także ustawione w odpowiedniej szerokości (najlepiej 2-3 cm). Ulokowanie ich w zbyt dużej odległości od siebie może powodować zaburzenie naturalności dźwięku i utratę spójności. Można skorzystać z tzw. ustrojów akustycznych, czyli pochłaniaczy lub rozpraszaczy fal akustycznych, w tym paneli dźwiękochłonnych, półwalców akustycznych i piramidek. 

Ważnym aspektem jest także głos i pogłos. W pomieszczeniach mieszkalnych dźwięk jest rozpraszany i pochłaniany. Głośniki generują fale akustyczne, które rozchodzą się w wielu kierunkach. Mamy wówczas do czynienia z efektem "pierwszego odbicia". Taki efekt dociera w naszym kierunku opóźniony i wyróżnia go niższy poziom głośności. Początkowo narasta, utrzymuje się przez pewien czas, a następnie zanika. Aby jak najwierniej odzwierciedlić muzykę, należy dążyć do utrzymania jak najmniejszego czasu pogłosu. 

Nie mniej ważne są rozmiar i krzywizny pomieszczenia. Aby fale propagowały się w sposób korzystny, najlepiej jest umieścić kolumny w pokoju o zaokrąglonych narożach, nierównoległych bądź też załamanych ścianach o proporcjach 1:1, 14:1,39 albo 1:1,28:1 lub też 1:1,60:2,33 (przy czym 1 jest wysokością). W innych wypadkach dochodzi do zjawiska pojawienia się fal stojących kumulujących się w ostrych narożnikach pomieszczenia. Łatwo to sobie wyobrazić jako zbiór nieregularnych "dolin i gór" w zakresie niskich częstotliwości. Charakterystyczne dla tego rodzaju fal jest "dudnienie" dźwięku w zakresie niskim tonów. 

Warto zadbać również, aby kolumny były ustawione na stabilnym podłożu. Ma to znaczenie przy uzyskaniu wysokiej jakości basów. Podstawki pod taki sprzęt powinny być odpowiednio ciężkie i solidnie wykonane. Kolumny wolnostojące można także dociążyć za pomocą piasku lub śrutu ołowianego. Na rynku dostępne są również komory, a także stożki lub kolce, które zapobiegają bezpośredniemu kontaktowi z podłożem. Jednym z podstawowych błędów popełnianych podczas rozstawiania kolumn jest ustawianie ich w różnej odległości od słuchacza. Niejednakowy dystans sprawia, że dźwięk dochodzący do uszu może być przesunięty w fazie. To w konsekwencji obniża jakość muzyki.

Nie wolno zapominać o odpowiednim kącie dogięcia zestawu w kierunku miejsca odsłuchowego. Ma on wpływ na jakość ogniskowania źródeł dźwięku, ale także głębie. W dużym stopniu jest to uzależnione także od konstrukcji samych głośników. Optymalnie jest, aby głośniki i słuchacz tworzyli trójkąt równoboczny. W ten sposób pokój lepiej wypełnia się lepszej jakości dźwiękiem. 

Izolacja akustyczna 

Dobra akustyka pomieszczeń polega na nieprzepuszczaniu energii akustycznej zarówno z jednego pomieszczenia do drugiego, jak i z zewnątrz. Może być to trudne do wykonania, zwłaszcza przy tanich konstrukcjach i izolacjach o marnej jakości. Często jest to spotykane w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych, nawet tych wybudowanych po 2000 roku. Najlepszym sposobem jest zakup materiałów budowlanych, w tym płyt izolacyjnych i podkładów podłogowych jeszcze na etapie planowania domu.

Ustawienie mebli i kolumn w pokoju odsłuchowym 

Oprócz odpowiedniego ustawienia kolumn, nie mniej ważna jest lokalizacja mebli. Wiele zależy jednak od kształtu i rozmiaru pomieszczenia. Istnieje kilka wariantów wyboru:

  • pokój długi o kształcie prostokąta

Odległość kolumn w takim pomieszczeniu powinna być odpowiednio długa. Dobrą praktyką, mającą wpływ na jakość dźwięku jest zachowanie minimum 50 cm odległości od krótszych ścian, które najlepiej dodatkowo wytłumić. Można tego dokonać jedynie w samych narożnikach, co także przyniesie oczekiwany efekt. Przydaje się zakup dyfuzorów i piramidek lub pianek akustycznych. Naprzeciwko zestawu grającego warto ustawić fotel lub sofę. Jeśli jest to możliwe, warto zrezygnować z grubych zasłon i firan. Dłuższe ściany powinny być zabudowane, najlepiej w miarę symetrycznie. Pomocne w tym przypadku będą drewniane panele akustyczne. 

  • pokój o wymiarach 3x4 lub 4x5

Dobra akustyka mniejszych pomieszczeń nie musi być kłopotliwa. Takie rozmiary są najczęściej spotykane w blokach mieszkalnych. Odbiór muzyki mogą utrudniać materiały tłumiące, w tym dywany. Dobrym punktem wyjścia będzie eksperymentowanie. Ponieważ ustawienie mebli jest w takich pokojach dość mocno ograniczone, wykonanie kilku ustawień nie zajmie wiele czasu. 

  • pokój w kształcie litery L

To jedna z najtrudniejszych przestrzeni. O jakości dźwięku będzie decydowało wiele czynników, w tym rozmiary wnęk i proporcje. Uważa się jednak, że fotel lub sofy w takich przestrzeniach należy ustawić tyłem do wnęki. O ile jest to możliwe, warto ją zakryć kotarą lub odpowiednio wytłumić. Tak jak w przypadku małych pomieszczeń, najlepszym rozwiązaniem będzie eksperymentowanie z ustawieniem. 

W dzisiejszych czasach, za pomocą zaawansowanych technologicznie sprzętów grających, kolumn oraz odpowiednich tranzystorów i wzmacniaczy, możliwe jest uzyskanie dobrej jakości dźwięku. Prawdziwi melomani lub osoby, którym zależy na wysokiej jakości odsłuchu lub nagrań, powinni jednak zadbać o właściwą akustykę pomieszczenia. Na stronie internetowej Sonix Sound znajdziesz najlepsze rozwiązania zarówno do pokojów mieszkalnych, jak i profesjonalnych studiów nagraniowych. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl